عملیات سرنوشت

تاریخ و زمان ارسال : 1397-12-19 04:31

عملیات سرنوشت

شناسنامه عملیات
سطح نبرد: متوسط
جبهه نبرد: شلمچه تا طلائیه سوسنگرد(طلائیه تا بستان)
 
شرح مختصر نبرد:
این عملیات که پاتک سپاه در برابر هجوم گسترده دشمن در پایان جنگ محسوب می شود، به نام عملیات سرنوشت شناخته می شود. سردار محسن رضایی دراین باره می گوید:
«روز پنجم یا ششم هجوم سراسری عراق بود که حاج احمد آقا خمینی با من تماس گرفت و گفت: «امام گفتند به فلانی بگویید که یا سپاه یا خرمشهر.» از اول جنگ تا آن موقع، هیچ‌گاه امام با سپاه این‌طور برخورد نکرده بود و این نشان می‌دهد که مسئله خرمشهر در آخر جنگ خیلی مهم‌تر از مسئله خرمشهر در ابتدای جنگ است.
 
لذا عملیاتی را طراحی کردیم به اسم عملیات سرنوشت. علت اینکه اسمش را گذاشتیم سرنوشت، مربوط به همین جمله امام بود. البته اینجا دیگر فرصت تبلیغات کردن و بیانیه دادن نبود؛ چون ما مرتب درگیر بودیم و یکی، دو ماه بود که داشتیم با ارتش عراق می‌جنگیدیم و دیگر مثل عملیات فتح المبین، بیت‌المقدس، و مانند این‌ها نبود که چند ماه وقت داشته باشیم؛ یا مثل عملیات فاو که بتوانیم نیروهای تبلیغاتی را بیاوریم و توجیهشان کنیم بعد اسم عملیات را بگوییم.
 
عملیات سرنوشت 48 ساعت طول کشید و رزمندگان با همه قدرت دشمن را عقب زدند. البته از آن نامه که من خدمت امام نوشتم معلوم بود که ما موج حملات بعدی دشمن را فهمیده‌ایم. بلافاصله بعد از آن نامه بود که ما نیروها را از حلبچه عقب کشیدیم. وقتی ما نیروها را از حلبچه عقب کشیدیم، هیچ حمله‌ای به ما در حلبچه صورت نگرفت. چرا؟ چون ما فهمیدیم که دیگر آن وضع سابق جنگ عوض شده و باید خودمان را برای یک جنگ جدی آماده کنیم.»
 
منبع: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.نسخه قابل چاپ
login