کمیل (انجام نشده)

تاریخ و زمان ارسال : 1397-12-10 22:25

کمیل (انجام نشده)

شناسنامه عملیات
ناکامی در عملیات بدر باعث شد که شکاف بین فرماندهی ارتش و سپاه افزایش یابد و موجب شود که طرح‌ریزی و فرماندهی عملیات بعدی بر عهده فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش یعنی سرهنگ صیاد شیرازی قرار گیرد. به این منظور، برخی از یگان‌‌های سپاه نیز تحت امر وی قرار گرفتند.
 
با توجه به وضعیت خاصی که به دنبال عدم الفتح عملیات بدر به وجود آمده بود و آثاری که این مسئله بر روحیه نیروها گذاشته بود لزوم انجام یک عملیات فوری در میان تمامی مسئولین احساس می شد و در این رابطه جلساتی مختلف جه درسطح فرمانده یگان های سپاه و چه در میان مسئولین سپاه و ارتش برگزار شد تا در مورد چگونگی و شیوه این عملیات فوری صحبت شود وطرح ریزی صورت پذیرد.
 
در یکی از جلسات در تهران، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کرده بود که حاضر است مسئولیت انجام تکی را بر عهده بگیرد مشروط بر اینکه تعدادی از یگان های سپاه هم تحت امر ایشان قرارگیرند. در این رابطه قرارگاه نوح با چند تا از یگان های سپاه مامور این موضوع می شوند.
 
در مجموع چند ماهی قرارگاه نوح (بعد از عملیات بدر) در این کار مشترک با فرماندهی صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی در قرارگاهی به نام "کمیل" مشغول بودند که با توجه به جریانات مفصلی که در این چند ماه در قرارگاه کمیل گذشت و نظرات مختلفی که درمیان فرمانده سپاه و ارتش در ارتباط با مسائل مختلف عملیات بود نهایتا منجر به عدم انجام عملیات و انحلال قرارگاه کمیل گردید.(1)
 
سرهنگ صیاد شیرازی با تشکیل قرارگاهی به نام کمیل از اوایل فروردین ماه سال 1364 قصد داشت تا عملیاتی را از منطقه آبگرفتگی ضلع شرقی جزیره جنوبی مجنون تا منطقه طلاییه به منظور دستیابی به دشت‌‌های وسیع شمال نشوه طرح‌ریزی و اجرا کند.
 
1- مصاحبه با حسین علائی فرمانده قرارگاه نوح، شماره موقت 13، راوی مرکز آقای الیاس حضرتی، شماره نوار17849 ، تاریخ تهیه 1364/12/29.
 
جبهه نبرد: سوسنگرد(طلائیه تا بستان)
 
منبع: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.نسخه قابل چاپ
login